Doradztwo energetyczne dla firm
Czym jest doradztwo energetyczne?
Doradztwo energetyczne to szereg kompleksowych usług, których celem jest poprawa optymalizacji efektywności energetycznej firmy. Prowadzone przez nas działania, zdecydowanie zmniejszają koszty związane z kupnem energii elektrycznej. Doradztwo energetyczne powinno zostać wdrożone już na etapie projektowania budynków, aby od samego początku rozpocząć optymalizację.

Dlaczego każda firma powinna skorzystać z consultingu energetycznego?
Korzyści z profesjonalnego doradztwa energetycznego są w jak najbardziej wymierne. Przede wszystkim efektem jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej – w konsekwencji firma będzie płaciła niższe rachunki za energię.
Efektem dobrego doradztwa energetycznego jest także bezpieczeństwo energetyczne. Oznacza to, że nawet podwyżki stawek na rynku nie zmienią wiele w kontekście opłat. Dodatkowo optymalizacja i ograniczenie zużycia energii elektrycznej wpłynie pozytywnie na środowisko.
Dla kogo jest doradztwo energetyczne?
Doradztwo energetyczne skierowane jest dla firm, które chcą zoptymalizować pobór energii. W praktyce oznacza to, że wszystkie chętne firmy mogą wdrożyć profesjonalne działania w tym kierunku. Co więcej, nie ma tutaj znaczenia dostawca energii, ponieważ skuteczne doradztwo pomoże w każdym przypadku. Jakie branże najczęściej korzystają z doradztwa energetycznego?
- Energetyka
- Ciepłownictwo
- Przemysł
- Budownictwo
- Gospodarstwa domowe
Można więc powiedzieć, że z usługi doradztwa energetycznego mogą skorzystać wszyscy.
Na czym polega doradztwo energetyczne? Jakie kroki podejmiemy?
Doradztwo energetyczne to kompleksowe działania mające na celu optymalizację zużycia energii. Jak wygląda ten proces?
- Działania zawsze rozpoczynamy od przeprowadzenia audyty energetycznego.
- Następnie wyciągamy wnioski z wyników audytu i wdrażamy działania, które rozpoczną proces optymalizacji energetycznej.
- Obliczenie zapotrzebowania na ciepło i opracowanie certyfikatów energetycznych. Zapotrzebowanie na ciepło precyzyjnie określi ile energii cieplnej wymaga dany budynek. Na tej podstawie można określić idealną moc źródła ciepła. Certyfikaty energetyczne to dokumenty opisujące klasę obiektu w kontekście zużywanej energii.
- Proces kompensacji mocy biernej. Kompleksowe działania, które mają na celu zniwelowanie dysproporcji pomiędzy energią czynną i bierną. Dzięki kompensacji ograniczymy zużycie energii elektrycznej, jednocześnie zwiększymy efektywność energetyczną.
- Na koniec pomożemy Twojej Firmie w doborze i montażu odpowiedniej instalacji OZE. Pozwoli to skutecznie zwiększyć samodzielność energetyczną oraz być bardziej ekologicznym.
Jak wygląda procedura doradztwa?
Cały proces doradztwa energetycznego będzie zależny od indywidualnych potrzeb danej firmy, dlatego w każdym przypadku będzie on wyglądał inaczej. Ogólny proces może jednak wyglądać w taki sposób:
- Analiza potrzeb przedsiębiorstwa – pierwszym etapem jest rozmowa z przedsiębiorstwem i określenie celów. Na tym etapie przydatne będą wyniki audytu oraz wyliczone zapotrzebowanie na ciepło.
- Budowa planu działania – na podstawie uzyskanych danych ustalimy, co należy wykonać w celu osiągnięcia wymaganych celów.
- Finansowanie doradztwa – po przygotowaniu planu działania, pomożemy ci w znalezieniu optymalnej dla Ciebie formy finansowania doradztwa. Do wyboru jest w tym przypadku wiele opcji – od kredytów, poprzez dotację, aż po modele ESCO.
- Realizacja założeń – kiedy forma finansowania jest już ustalona możemy przejść do realizacji działań.
- Ewaluacja działań – po wdrożeniu istotnych zmian należy porównać aktualny stan, do tego, z którym zaczynaliśmy. To właśnie z tego powodu nieustannie monitujemy, analizujemy i reagujemy na zmieniającą się sytuację.
- Czerpanie korzyści – finalnym etapem – po skutecznym wdrożeniu strategii – jest czerpanie korzyści przez Twoją firmę.
Sprawdź jak możemy pomóc Twojej firmie
Czas na Twój ruch!
NAPISZ DO NAS
Umów się na 20 minutową bezpłatną konsultację