Dla kogo?

Dla przemysłu i przedsiębiorstw

Kogeneracja

Czym jest kogeneracja?

Kogeneracja to skojarzona produkcja energii. W jednym procesie technologicznym – spalania np. gazu lub biogazu – łączy wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Innymi słowy: do wytworzenia tych samych ilości prądu i ciepła zużywa się mniej paliwa niż podczas produkcji rozdzielonej.

Decydując się na wprowadzenie kogeneracji jako źródła ciepła i prądu mamy do wyboru różne rozwiązania technologiczne, które można dopasować do możliwości firmy.

Dlaczego warto przemyśleć inwestycję w kogenerację?

Zastosowanie tego rozwiązania to wiele korzyści dla przedsiębiorcy. Przede wszystkim to oszczędność pieniędzy, a nawet dodatkowe przychody. Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w procesie kogeneracji jest tańsza, niż zakup energii elektrycznej z sieci oraz produkcja ciepła we własnej kotłowni. Poza tym, w przypadku kiedy wyprodukujemy zbyt dużo energii, możemy ją odsprzedać do sieci energetycznej. Dodatkowo możliwe jest wnioskowanie o premie, które uzyskuje się w ramach państwowego systemu wsparcia operacyjnego dla wysokosprawnej kogeneracji. Ponadto, kogeneracja może generować dodatkowo znaczne przychody z tytułu uczestnictwa w usłudze DSR.

Czy kogeneracja energii się zwraca?

Średni okres zwrotu nakładów finansowych wynosi kilka lat.
Bardzo istotnym plusem tej metody jest redukcja złego wpływu na środowisko. Dzięki zastosowaniu kogeneracji ograniczamy emisję szkodliwych gazów cieplarnianych m. in. dwutlenku węgla, tlenki siarki oraz azotu i pyłów do atmosfery.

Ponadto kogeneracja to bezpieczeństwo i mniejsza zależność od zewnętrznych dostawców.
Agregaty kogeneracyjne odznaczają się modułową budową. Dzięki temu czas budowy kompletnej instalacji jest krótszy, a sam koszt jej wykonania niższy. Wpływa to też na małą ilość miejsca wymaganego do zabudowy agregatu.

Inwestycja w kogenerację – dla kogo?

Inwestycja w kogenerację znajdzie zastosowanie między innymi w lokalnych przedsiębiorstwach energetyki cieplnej, zakładach produkcyjnych (np. szeroko rozumianej branży spożywczej, przemyśle) lub szpitalach. Kogeneracja ma ona zastosowania tam, gdzie w procesie produkcyjnym wykorzystuje się gorącą wodę lub parę technologiczną.

Kogeneracja – inne korzyści dla Twojej firmy

Dla nowych, małych jednostek kogeneracyjnych przeznaczona jest tzw. premia gwarantowana. Dla małych instalacji o zainstalowanej mocy elektrycznej do 1 MW uzyskanie dopłaty nie wymaga podłączenia do publicznej sieci ciepłowniczej, a nawet do publicznej sieci elektrycznej.
Przedsiębiorstwo może zużywać całą energię na własne potrzeby i nadal otrzymywać wsparcie do każdej wyprodukowanej MWh energii elektrycznej. Istotnym warunkiem jest to, by kogeneracja zachowała miano „wysokosprawnej”, a więc wykorzystanie energii cieplnej i elektrycznej w sposób efektywny musi przekraczać 85%. Poza tym firma zainteresowana dodatkiem finansowym musi wypełnić wniosek o dopuszczenie do systemu premii gwarantowanej przed podpisaniem umowy z wykonawcą lub/i dostawcą gazu oraz urządzeń.
Planowana na 2021 rok wysokość premii gwarantowanej wynosi 148,40 zł/MWh. Dzięki temu systemowi wsparcia kogeneracja będzie zdobywać coraz większą popularność.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kogeneracji i możliwości wdrożenia jej w Twojej firmie, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci doradzą i znajdą najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa.

Sprawdź jak możemy pomóc Twojej firmie

Czas na Twój ruch!

NAPISZ DO NAS

Umów się na 20 minutową bezpłatną konsultację